Walton County Heritage Museum

Learn more about the history of Walton County

Train Depot Museum

Walton County Courthouse

Growing to meet the needs of the community

Courthouse

Lake DeFuniak

One of only two perfectly round lakes in the world

Fun and relaxation

Hotel DeFuniak

Built in 1920, completely restored, the perfect place to stay!

Awesome
Weather Forecast
August 2014
M T W T F S S
« Jul    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

WALTON GOLF TEAM CAPTURES FOURTH DISTRICT CROWN

Oct 22nd, 2008 | 0

By PATRICK CASEY

Walton junior Paul McClure shot a 72 to help lead the Walton Braves to their fourth consecutive district crown as the Braves won the District 2 event that was held at Bay Point Golf Club in Panama City.
McClure took home Low Medalist honors at the district tournament for the second time in the last three years while teammate Heath Morgan finished third by shooting a 79. Devin Partridge finished in fourth place with an 80 while Clay Cawthon was sixth with an 83.
Though South Walton did not qualify as a team, the Seahawks will be represented by Billy Davis, Shawn Howard and Dylan Smith at Tiger Point as individual qualifiers. Davis carded an 81, which was good enough for 5th place.
Panama City Arnold’s Tyler Chavira finished second to McClure with a 76 as Arnold and Holmes County finished second and third as teams to qualify for Tuesday’s regional.
Panama City Arnold and South Walton qualified both their girls teams for the next round as they were the only two schools to field team entries at the District 2 tournament.
On the girls side, Freeport’s Joslyn King qualified as an individual player for the regional by shooting a 111 with Walton’s lone golfer Aisha Scott qualifying with a 149.
Pensacola Catholic, Gulf Breeze and Rocky Bayou will represent District 1 at Tiger Point with Wakulla, Tallahassee Maclay and North Florida University High making the trip from District 3.
Pensacola Catholic will be the favorite to win the regional with Walton, Wakulla and Tallahassee Maclay likely to battle for the final state berth from Region I. The Braves have finished second in both 2006 and 2007 to advance to the state tournament.
The top two teams of the nine boys squads competing will advance to the state tournament in North Lakeland at The Golf Club at Bridgewater on October 28-29.
The top two girls teams from Region I will join 14 other squads to play The Club at Eaglebrooke in Lakeland on October 28-29.
The two lowest scoring individuals not on either of the two teams to advance to state will qualify to play for the individual state championship in Class A provided their score at the regional is within five strokes of the Low Medalist. This is a change from previous seasons and will likely result in less individual golfers qualifying for the state tournament.

Boys Team Scores
Walton            314
P.C. Arnold        333
Holmes Co.        372
South Walton    384
Marianna            398
Chipley            405
Freeport            418
Wewahitchka    448

Girls Team Scores
P.C. Arnold        422
South Walton    573

Walton Boys
Paul McClure    72
Heath Morgan    79
Devin Partridge    80
Clay Cawthon    83
Curtis Miller        91

South Walton Boys
Billy Davis        81
Dylan Smith        92
Shawn Howard    91
Jake Vermillion    120
Charlie Horton    122

Freeport Boys
Shane Schofield    110
Coty Porter        103
Ben Palkowski    100
Derek Fannin    117
Austin Woodard    105

South Walton Girls
Brooke Sneed    117
Claire Devill        134
Rebecca Cantrell 157
Katarina Sykes    165

Freeport Girls
Joslyn King        111
Amanda Laird    152

Walton Girls
Aisha Scott        149

Comments are closed.